استاندار در جمع سمنهای استانی حاضر در مراسم گرامیداشت روز تشکل ها و مشارکت اجتماعی: انتظار دولت از مجموعه تشکل‌ها، فرهنگ سازی برای ایجاد جنبش و تغییر نگرش است تا بستر یک جهش در کشور فراهم شود

مراسم بزرگداشت روز تشکل ها و مشارکت اجتماعی با حضور استاندار محترم و معاون سیاسی و اجتماعی و معاون محترم مشارکت های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور ، روز سه شنبه مورخ 21/5/99 در سالن اجتماعات استانداری با حضور برخی از سمن های فعال ،مدیران دفاتر تسهیل گری و مدیران دستگاههای اجرایی برگزار شد .
ejtemaei

مراسم بزرگداشت روز تشکل ها و مشارکت اجتماعی با حضور استاندار محترم و معاون سیاسی و اجتماعی و معاون محترم مشارکت های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور ، روز سه شنبه مورخ 1399/5/21 در سالن اجتماعات استانداری با حضور برخی از سمن های فعال ،مدیران دفاتر تسهیل گری و مدیران دستگاههای اجرایی برگزار شد .

در این جلسه دکتر میهنی مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی  تعداد کل سازمان های مردم نهاد در سال 98 را از 4 مرجع صدور پروانه فعالیت (استانداری و فرمانداریهای تابعه،ورزش و جوانان، نیروی انتظامی و بهزیستی) 429 سمن اعلام نمودند و خاطر نشان کرد تشکل ها و مشارکت اجتماعی نقش مهمی در تحقق توسعه دارند و خدمات ارزنده  آنها در عرصه های اجتماعی،فرهنگی،زیست محیطی،بهداشت و درمان ،عمران و آبادانی و... بر هیچ کسی پوشیده نیست . 

  سپس دکتر زینی وند معاون سیاسی و اجتماعی بر استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد و بهره گیری از تجارب نخبگان در این زمینه تاکید نمود و اظهار داشتند بهره گیری از ظرفیت سمن ها برای توسعه فرهنگ زیست محیطی فرصت مناسبی است تا از محیط زیست و منابع طبیعی حفاظت شود. ایشان تاکید بر هم افزایی بیشتری بین سمنها و تسهیل در فرآیند تاسیس و فعالیت سازمان های مردم نهاد داشت و راه اندازی خانه سازمان های مردم نهاد در استان را اقدامی در جهت حمایت و هم افزایی سمنها دانست . و خاطر نشان کرد با مشارکت نخبگان، مراجع اجتماعی و سنتی و ایجاد تشکل‌های جدید، سیستان و بلوچستان به جایگاه قابل قبول خواهد رسید.

در این نشست احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تشکل‌های این استان با خدمات رسانی به اقشار مختلف جامعه و انجام مجموعه اقدامات گوناگون همچون یاری به سیل زدگان دیماه نقش آفرینی ‌های بی بدیلی داشتند. وی خاطر نشان کرد: انتظار دولت از مجموعه تشکل‌ها، فرهنگ سازی برای ایجاد جنبش و تغییر نگرش است تا بستر یک جهش در کشور فراهم شود.

زهرا عابدینی معاون مشارکت های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور در این نشست با بیان اینکه نهادسازی اجتماعی ضامن آزادی‌های شهروندی است اظهار داشت :فعالیت‌های مدنی و آزادی‌های شهروندی زمانی موثر است که به موازات آن سازماندهی و نهادسازی اجتماعی یعنی حرکت آزادی از مسیر فعالیت‌های فردی به سمت اقدامات شورایی و گروهی شکل گیرد.ایشان با تاکید بر مولفه‌های مشخص شده از سوی رهبر معظم انقلاب در ارتباط با بحث مشارکت و نقش آن در توسعه کشور افزود: آگاهی بخشی عمومی به عنوان یکی از مولفه‌های بسیار مهم مشارکت اجتماعی در صورت عدم توجه از مسیر اثر گذار خود خارج  و به مسیرهای دیگر می‌رود.معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور ادامه داد: دولت، نهادهای مدنی و رسانه‌ها باید در آموزش و توانمند سازی اجتماعی نقش ایفا کنند.عابدینی افزود: در کنار تمام پروژه‌های اجرایی، اقتصادی و خیریه‌ای پیوست مشارکت اجتماعی از الزامات است که تا کنون بصورت جدی مورد توجه واقع نشده است. وی ضمن بیان اهمیت رویکرد مشارکت اجتماعی در برنامه توسعه کشور بیان کرد: در تدوین برنامه هفتم توسعه اجتماعی کشور تمام شاخص‌های این برنامه باید با رویکردی مشارکتی باشد. معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور افزود: بدون مشارکت، مداخله مردم و تقویت احساس مسوولیت پذیری اجتماعی،آسیب و بحران‌های کشور قابل حل نخواهد بود.

در پایان این مراسم از برخی سمن های فعال استان تقدیر و تشکر بعمل آمد .  

 

عکس های مرتبط:

*****************

 

 
 

۲۷ شهریور ۱۳۹۹ ۱۴:۱۳
علی برآهویی |